ТЕХНОЛОГІЇ

Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.
Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.

Гуцульський пiст

06.03.2006 19:30

Про це -- розмова Експресу з дослiдницею звичаїв та обрядiв карпатських горян Калиною Ватаманюк.
-- Панi Ватаманюк, тож про якi особливi пости йдеться?
-- Бiльшiсть жителiв гуцульських сiл за церковними приписами утримуються вiд вживання м'яса та молока кожну середу (на спомин зради Юдою Христа) i п'ятницю (на згадку про хреснi страждання i смерть Спасителя).
Але, окрiм християнських норм, є в горянбагато своїх неписаних, зате перевiрених життям законiв. Це ж стосується i постiв. Гуцули свято вiрять, що утриманням вiдпевної їжi у поєднаннi з молитвами та роздаванням милостинi можна випросити у Бога найнеймовiрнiших ласк, а то й навiть покарати ворога. Старожили кажуть, що за допомогою посту можна вiдвернути лихо вiд сiм'ї, вiд худоби, поновити мир i лад у сiм'ї,повернути чоловiка чи жiнку тощо.
-- Отже, коли i за що постять гуцули?
-- Пiст у певний день тижня має своє своє особливе призначення.
Понедiлок -- це чоловiчий день. Пропостивши на водi 12 нових (коли настає повний мiсяць. -- Авт.) понедiлкiв, будь-хточоловiчої статi може просити в Бога чого хоч.
Матерi ж неодружених дiвчат присвячують понедiлкове говiння щасливому одруженню їхнiх доньок. Разом з матерями можуть постити i самi юнки, просячи Богородицю дати їм добру долю.
12 вiвторкiв постять й тi, у чиїй сiм'ї стається якесь нещастя. Щоб пiст був дiєвiшим, треба запалити в хатi три великi восковi свiчки -- святому Антонiю, Пресвятiй Трiйцi i Божiй Матерi -- та проказувати зранку, о третiй годинi дня i ввечерi, по пiвночi "Отченаш", "Богородице Дiво" та "Вiрую".
У середу можна постити за здоров'я й гаразди своїх рiдних людей. Є повiр'я, що хтоупродовж усього життя говiє в середу, того нiколи i нiхто не зрадить.
У четвер не споживають скоромної їжi задля викриття якоїсь таємницi. Переважно так чинять тi, у кого щось вкрали чи, не доведи Господи, убили когось iз близьких людей, а злочинця нiяк не знайти.
П'ятниця -- найважливiший день для посту. Усi -- вiд найстаршої людини до найменшої дитини, а також хворi, немiчнi та вагiтнi, стараються у цей день нiчого не їсти. Гуцуливiрять, що пости, молитви та добрi справи, зробленi у п'ятницю, можуть значно змiнити долю, зцiлити безнадiйно хворих, врятувати невинних вiд ув'язнення. Але коли посник тримає на когось зло, то нiчого в нього не вийде.
У суботу нiхто не постить -- за винятком тих, що хочуть зробити комусь зло. Так само i в недiлю.
Проте кажуть, що у час настання нового мiсяця в недiлю добре говiти незамiжнiм, яким за такий жертовний вчинок Господь обов'язково пошле доброго чоловiка.
-- А чи дотримуються гуцули визначених церквою постiв?
-- Звичайно. I також кожен церковний пiст жертвують у якомусь намiрi. Перед Великоднем постять за здоров'я живих та упокiй мертвих рiдних i близьких людей.
Дотримання рiздвяного посту (сорок днiв перед Рiздвом) має допомогти хворим.
Говiння вiд Зелених свят до 12 липня, у так звану Петрiвку, присвячують здоров'ю тапримноженню худоби, з 14 по 27 серня постять за вiдпущення грiхiв.
-- Що можна їсти пiд час посту?
-- Крупи, овочi, фрукти, в окремих випадках -- рибу. Заборонено їсти м'яснi та молочнi страви, яйця та бiлий хлiб. Проте багато хто добровiльно споживає тiльки чорний сухий хлiб i воду.
Галина ПЛУГАТОР, Експрес

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

b

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://polit-ua.com

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter